Trudnoća uzrokuje znatne promjene u kretanju i položaju tijela.
U posljednjem tromjesečju težište tijela se pomiče prema naprijed što rezultira jačom zakrivljenošću donjeg dijela leđa i nagibom zdjelice također prema naprijed. Promjena težišta nadalje uzrokuje napetost mišića leđa, ramena se povlače natrag, a glava naprijed. Povećava se zakrivljenost kralježnice i pritisak na donji dio nogu i stopala.
Izvođenje AEQ vježbi može znatno ublažiti, pa čak i otkloniti većinu uobičajenih trudničkih tegoba.
Promjena težišta uzrokuje aktivaciju refleksa zelenog svjetla koji ostaje čak i onda kada trudnica stoji, sjedi ili leži. AEQ vježbe omogućuju kontrolu nad mišićima leđa i trbuha, te njihovo opuštanje. Vremenom se pritisak na kralježnicu smanjuje, opuštaju se prenapeti mišići nogu što sprečava njihovo oticanje i pojavu proširenih vena. Uslijed opuštenih mišića u predjelu maternice, razvoj djeteta biva pravilnijim, te se povećava vjerojatnost ispravnog položaja unutar maternice prilikom poroda. AEQ metoda™ sprečava gubitak sposobnosti opuštanja mišića. Pozornost usmjerena na stanje tijela i opuštanje prenapetih mišića leđa i trbuha znatno olakšava trudnoću i sam porod.
Trudnica koja redovito izvodi AEQ vježbe™ stvara uvjete za opuštanje mišića tijekom sna čime smanjuje pojavu rizične trudnoće koja je često rezultat premorenih mišića zdjeličnog pojasa. Koliko su tijekom trudnoće neophodne Kegelove vježbe tako je potrebno i opuštanje mišića. Upravo zbog tih vježbi trudnica često osjeća umor, javljaju se grčevi i bol što može biti uzrokom daljnjih problema. Tijeko trudnoće mišići trbuha i zdjelice bivaju vrlo opterećeni, te posljednjih mjeseci trudnoće često dolazi do senzorno-motorne amnezije u navedenim dijelovima tijela. Posljedica toga jest stalna napetost u predjelu maternice što otežava porod (opstrukcija otvaranja vrata maternice, smanjena razlika intenziteta kontrakcije i relaksacije tijekom poroda). Bolja kontrola i svijest nad kontrakcijama i relaksacijama koju postižemo u trudnoći pridonosi lakšem i bržem porodu, te smanjuje rizik od komplikacija.
Nakon poroda potrebno je vratiti držanje i kretanje tijela u stanje prije trudnoće. Mnoge se rodilje žale na bol u leđima, zdjelici i nogama. Održava se obrazac pokreta i navike koja žena stječe tijekom trudnoće. Tijelo se vraća u normalno stanje, no ne i senzorno-motorni dio svijesti odgovoran za kontrolu nad pokretima tijela. Napeti mišići leđa, unatrag potisnuta ramena, savijena koljena i naprijed nagnuta glava ostaju. Držanje je drugačije nego prije trudnoće. Stalna briga majke prema djetetu i obilje novih obaveza i odgovornosti smanjuje pozornost na kretanje tijela. Nepravilan san povećava tjelesnu napetost, umor raste pa bolno tijelo jutrima novopečenoj majci postaje uobičajeno stanje, što ne bi smjelo biti. Ukoliko želimo spriječiti pojavu neugodnih tegoba poput hernije, skolioze, išijasa i sl. najbolje je redovito izvoditi vježbe AEQ metode™ koje će poništiti uzorke pokreta stečene tijekom trudnoće. Nadasve je bitno kralježnicu vratiti u ispravan položaj te smanjiti tendenciju nagnutosti tijela u jednu stranu koju uzrokuje nošenje bebe ili ostalih poslova kojih je puno više.
Aleš Ernst, autor AEQ metode i AEQ disanja