AEQ® VJEŽBE

AEQ vježbama možemo ispraviti pogreške kod ponavljajućih pokreta, smanjiti utjecaj senzorno-motorne amnezije te bolje kontrolirati pokrete i kretanje. To pozitivno utječe na promjenu našeg ponašanja, osobnosti i psihičkih obrazaca. Počinjemo bolje razumjeti sebe, druge i međusobne odnose.

Kada nešto radimo normalnom brzinom, ne razmišljamo o svojim pokretima, niti smo ih svjesni, već radimo to rutinski i automatski. Bit učenja novih pokreta je pokušati ih osvijestiti, kako bismo internalizirali njihovu ispravnost.

AEQ pristup nas uči slušati i osjećati tijelo, osvijestiti pokrete i reprogramirati mozak kako bi mišići počeli pravilno raditi. Da bi se to dogodilo, moramo redovito ponavljati pokrete. AEQ vježbe učimo izvoditi kako bismo svjesno unijeli promjenu u funkcioniranju mišićno-živčanog sustava.

Otpor prema promjenama prisutan je i u procesu promjena u funkcioniranju živčanog sustava i neuronskih veza u mozgu koje nam taj proces otežavaju, iako u svijesti imamo odgovarajući motiv i vrijeme potrebno da ispravno izvedemo AEQ vježbe. Za osobu s kroničnim problemima ovakvo bavljenje tijelom često je odbojno, zamorno, besmisleno i nepotrebno. To je logična posljedica otuđenja unutar some i straha od ponovnog uspostavljanja veze između svijesti i tijela, budući da ta promjena uzrokuje da se osjeti ono što je prethodno bilo potisnuto ili iskrivljeno. S jedne strane želimo postići promjenu i riješiti se kroničnih problema, ali s druge strane imamo otpor prema promjenama u ponašanju, kretanju, navikama i odnosima. Želimo promjene, ali se i opiremo promjenama. Zato radije zahtijevamo da se drugi promijene ili da nas netko drugi spasi od kroničnih problema, na bilo koji način koji, barem na prvi pogled, izgleda obećavajuće i daje iluziju poboljšanja.

AEQ vježbe odgovornost razumijevanja i mijenjanja kroničnih obrazaca stavljaju na nas. Stoga je otpor prema vježbanju i obraćanju pozornosti na ono što osjećamo i što radimo neizbježan i sastavni dio procesa prihvaćanja odgovornosti za to kakvi jesmo.

Svrha AEQ vježbi

Pravilno izvedene AEQ vježbe uvelike povećavaju učinkovitost odgovora kao i otpornost na stresne situacije u relativno kratkom vremenu. Dobivamo pravi osjećaj snage i lakše poboljšavamo kondiciju. Obično se mišići koji su pod utjecajem senzorno motorne (osjetilno-pokretne) amnezije osjećaju slabije te ih želimo odmoriti. Umorni su i ukočeni od amnezije. Tek izvođenjem AEQ vježbi možemo realno procijeniti stanje tijela i kretanja.

Redovita svakodnevna praksa AEQ vježbi pomaže nam održati tijelo bez boli i živahan mladenački um čak i u starijoj dobi. Kako uspostavljamo bolji osjet i kontrolu, omogućujemo poboljšanje ukupnog raspona pokreta. Kada se svjesno krećemo, svjesniji smo i što radimo te kako se ponašamo. To nam omogućuje da utvrdimo uzroke i posljedice, smanjimo negativan utjecaj emocija na naše postupke i povećamo vjerojatnost donošenja ispravnih odluka.

U čovjeku svako djelovanje koje mu ne pruža trenutačno zadovoljstvo, tj. koje bi bez određenog ulaganja omogućilo osobni rast, zdravlje i integritet, stvara otpor. Angažman i razmišljanje omogućuju nam da radnju sagledamo iz različitih kutova. Otpor koji se rađa u čovjeku, uostalom, nastao je iz stalne borbe pračovjeka za opstanak. Čak i hodanje uz brdo znači otpor za tijelo. Opiremo se fizički, mentalno ili emocionalno. Kontrola emocija ključna je za uravnotežen život. Kao što smo istovremeno s učenjem pokreta i uma razvili emocije, tako ih u odrasloj dobi možemo istovremeno kontrolirati usmjerenim kontroliranim pokretom.

Često ćete osjećati neobjašnjiv otpor prema AEQ vježbama i tražiti razloge zašto vam one ne mogu pomoći. Najbolji motivator je bol. Kad nam je dosta ili nam postane neizdrživo, odlučimo nešto poduzeti. AEQ somatika je dobar izbor jer je nježna i naklonjena prema tijelu. Nakon što se pokreti savladaju, otpor prema redovitom vježbanju se smanjuje. Kada ujutro i navečer izvodite AEQ vježbe s najvećom mogućom svjesnošću, stvarate korisnu rutinu koja osigurava da sve bolje svladavate otpore te privlačite inspiraciju i ideje. Bolje razumijemo važnost učinkovitosti za život bez kronične boli, mijenjamo funkcionalnost kretanja, a samim time i opterećenje, čime se smanjuje i/ili uklanja kronična bol. Počinjete osjećati slobodno kretanje koje uvjetuje osobnu, sveobuhvatnu slobodu. To je moguće samo do granica koje postavlja naša samosvijest i samokontrola. Promjena toka života moguća je samo kada imamo slobodu i moć.

Kako pravilno raditi AEQ vježbe

Bitno je da pokrete izvodimo polako i da stalno pazimo što radimo, kako bismo uočili nepravilnosti u opuštanju mišića. Na taj način postižemo povećanje utjecaja svijesti na snižavanje mišićnog tonusa i smanjenje SMA. Zvuči lako, ali obično nije.

U istraživanju pokreta, što se sporije krećemo, imamo više vremena da se detalji stope u našu percepciju.

Smisao istraživanja je učiniti stvari na drugačiji i novi način, koji podsvijest ne poznaje.

Tijekom somatskih pokreta koji se izvode normalnom brzinom, nećemo primijetiti ograničenja i napetost u našim standardnim načinima kretanja. Ali ako usporimo pokret, lakše ćemo obratiti pozornost na osjećaj i tako otkriti kako i gdje se javljaju nepotrebne napetosti tijekom pokreta. Možemo čak otkriti da smo cijelo vrijeme održavali napetost koja izravno ometa naše kretanje. Kada toga postanemo svjesni, počet ćemo se kretati sve ravnomjernije i imat ćemo osjećaj da imamo sve pod kontrolom.

AEQ vježbe nam omogućuju da osluškujemo i osjećamo tijelo, osvijestimo pokrete, a senzorno-motorne povratne petlje promijenimo tako da počnu djelovati na način da se oslobodimo štetnih navika.

Stalna napetost mišića stvara bol, umor, ukočenost zglobova i tkiva te uklještenje živaca, dok ukočeni mišići ograničavaju pokretljivost te uzrokuju ukočenost ili iskrivljeno držanje. Čak i kada oštećena tkiva zacijele, bol od neuromuskularne napetosti se ponekad može zadržati godinama. Ozljede i stres automatski nas čine napetima i ukočenijima, a dovoljno jak i ponavljajući stres može trajno promijeniti način rada našeg mozga.

Mozak je kontrolni centar za mišiće. Ako usprkos jačanju mišića, istezanju i manipulativnim terapijama nepravilno držanje i bolovi ostanu i dalje pristuni, možemo zaključiti da nije došlo do promjene na razini mozga, pa stoga nije moguće konačno otklanjanje problema. Moramo ponovno naučiti pravilno držanje i kretanje. Ovo učenje je moguće zbog prilagodljivosti i sposobnosti učenja mozga. Uz pomoć AEQ vježbi učimo djelovati drugačije, čime se mijenja naša sposobnost percepcije i utjecaja na sebe, tako da se sve više opuštamo i smirujemo.

Dvije audio snimke AEQ vođenih vježbi

Kako biste lakše shvatili kako vodim vježbe u 30-dnevnim programima, pripremio sam vam dva primjera vođenja iz programa. Tako ćete lakše utvrditi je li sudjelovanje u programu moguće i odgovara li vam.

Slijedite upute i napravite jedno ili oba istraživanja senzorno motorne petlje i stanja povezanosti ili razdvojenosti između tijela i svijesti. Na taj način će vam proces učenja na mojim programima biti jasniji te ćete lakše i pravilnije odlučiti odgovara li vam sudjelovanje u njima ili ne.

Play Video
Play Video

Ovisno o namjeni, utjecaju i načinu učenja i provedbe, AEQ vježbe imaju pet stupnjeva zahtjevnosti.

*Dugotrajna vrućica (čak i do 39,5 stupnjeva C), osip, herpes, jaka bol u tijelu, opći umor, prolazna depresija, frustracija i tjeskoba, probavne smetnje, mučnina i povraćanje, vrtoglavica, akutne promjene vida, sluha, njuha i okusa.